Archiwistyka_tlo
Artykuły > Z kraju > Dziedzictwo archiwalne Ziem Zachodnich i Północnych
Dziedzictwo archiwalne Ziem Zachodnich i Północnych


Dziedzictwo archiwalne Ziem Zachodnich i Północnych - konferencja i wystawa


W środę, 7 października w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu, w ramach obchodów 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, odbyła się konferencja naukowa „Archiwa otwarte ku przyszłości – dziedzictwo archiwalne Ziem Zachodnich i Północnych w perspektywie opracowania i udostępniania zasobu”. 
Konferencji towarzyszyła wystawa, którą można oglądać do 5 listopada.

Spotkanie, które odbyło się z udziałem historyków i archiwistów z kilkunastu archiwów państwowych, kościelnych i uczelni wyższych, miało na celu ukazanie doświadczeń w opracowaniu i udostępnianiu zasobu archiwalnego ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania się pomocy ewidencyjnych oraz ich wykorzystania przez polskich archiwistów. Poruszanym zagadnieniem była także problematyka cyfryzacji dawnych archiwaliów, której głównym celem jest zwiększenie dostępności zbiorów, a także zabezpieczenie oryginalnych dokumentów przed uszkodzeniem.
Konferencji towarzyszyła wystawa o historii archiwów państwowych i kościelnych na Ziemiach Zachodnich i Północnych, ukazująca m.in. sylwetki archiwistów - pionierów przybyłych na „Ziemie odzyskane” z kresów i innych rejonów Polski, których przyczynili się do  zabezpieczenia archiwaliów ocalałych z pożogi wojennej, odbudowy budynków i zorganizowania instytucji archiwalnych.
Konferencja i wystawa zostały zorganizowane z inicjatywy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych prof. Władysława Stępniaka i prof. Kazimierza Kozłowskiego, byłego długoletniego dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie.
Kuratorem wystawy i redaktorem katalogu jest dr Grażyna Trzaskowska.
Wystawa będzie czynna w siedzibie Archiwum do 5 listopada w godzinach 9.00-18.00, w soboty od 8.00 do 13.00. Wstęp jest wolny.
 
 
 
 
Źródło: http://www.archiwa.gov.pl 
 

10.10.2015
strzałka do góry