Przez dwa dni ponad 750 muzealników, archiwistów i bibliotekarzy odwiedziło pierwsze Targi Dziedzictwo, organizowane 17-18 września br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie. Wydarzenie zainaugurowała uroczysta ceremonia, w której uczestniczyli przedstawiciele kluczowych dla branży instytucji i organizacji. Podczas imprezy można było zapoznać się z różnorodnymi propozycjami służącymi odpowiedniemu przechowywaniu zasobów w administrowanych przez nich placówkach. Równolegle na targach zorganizowane zostało seminarium „Bezpieczeństwo zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych – stan obecny i pespektywy”, w którym udział wzięło prawie 300 osób. Pierwsze Targi Dziedzictwo zostały pozytywnie przyjęte przez branżę, a wystawcy docenili wydarzenie zarówno za kwestie organizacyjne, jak też aspekty biznesowe.
Uroczyste otwarcie
Premierową edycję Targów Dziedzictwo rozpoczęła oficjalna ceremonia, w której wzięli udział przedstawiciele kluczowych instytucji i organizacji branżowych. Swoją obecnością inaugurację uświetnili m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, członek sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jacek Olbrycht, dyrektor generalny w tym resorcie. Ważne miejsce w uroczystości zajął również Andrzej Kicman, dyrektor Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, który odczytał na targach list w imieniu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ponadto, na ceremonię otwarcia przybyli dr Andrzej Biernat, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, Ewa Potrzebnicka, zastępca dyrektora ds. ochrony i udostępniania zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie, a także Katarzyna Chałubińską-Jentkiewicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Wśród gości nie zabrakło też Waldemara Rataja, pełnomocnika ds. programowych dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów i Krzysztofa Sałacińskiego, prezesa Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy, radcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po serii przemówień powitalnych nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, symbolizujące otwarcie targów, a wraz z nimi eksperckiego seminarium „Bezpieczeństwo zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych – stan obecny i pespektywy”.
- Pierwsza edycja Targów Dziedzictwo okazała się dużym sukcesem. Wydarzenie zostało bardzo pozytywnie ocenione przez branżę. W ankiecie, która została przeprowadzona wśród wystawców spłynęły do nas przychylne opinie nie tylko odnośnie kwestii organizacyjnych i obsługi firm, ale też wyrazy uznania za umożliwienie rozmów biznesowych i za program towarzyszący targom. W skrócie premiera Dziedzictwa zostało doceniona za całokształt. Wielu wystawców już teraz zadeklarowało swoją obecność na kolejnej odsłonie imprezy – mówi Bartosz Sosnowski, prezes Międzynarodowych Targów Polska, organizatora Targów Dziedzictwo.
Katalog propozycji dla ochrony zbiorów
Na zwiedzających Targi Dziedzictwo przez dwa dni czekał szeroki wachlarz produktów i usług dla muzeów, archiwów, bibliotek, a nawet kancelarii. Na stoiskach pojawiły się rozmaite propozycje wyposażenia czy mebli wykorzystywanych w tego typu placówkach do przechowywania zbiorów. - Oferujemy ściany wystawiennicze dla muzeów i galerii. Niektórzy po raz pierwszy mogli zapoznać się tu z naszą ofertą. Inni już nas trochę znali, ale mogli tu dotknąć, zobaczyć nasze produkty. Czasem kontakt telefoniczny nie wystarcza, trzeba swoje propozycje pokazać, więc tutaj tę okazję wykorzystaliśmy – powiedział Włodzimierz Pietrus z firmy Expo Expert.
Podczas targów nie zabrakło też sprzętu dot. digitalizacji zbiorów, w tym skanowania rozmaitych dokumentów. Wiele propozycji w tym zakresie zaprezentowanych zostało na stoisku firmy Digital Center.
- Wrażenia odnośnie Targów Dziedzictwo są bardzo dobre. Przede wszystkim, z racji tego iż są to pierwsze targi, nie spodziewaliśmy się, że tak dopisze liczba uczestników. To jest na pewno ogromny plus. W ofercie mamy sprzęty do digitalizacji, m.in. skanery firmy Zeutschel, Microform, I2S. Oprócz tego jest dział 3D, który pomaga w skompletowaniu potrzebnego sprzętu. Naszymi podwystawcami są dziś IGB Mazovia, która zajmuje się fumigacją archiwaliów, Beskid Plus, sprzedająca wysokiej jakości profesjonalne opakowania do archiwaliów, a także IT Service oferująca szeroki wybór sprzętu z zakresu IT – wymienia Katarzyna Targosz z firmy Digital Center.
Z różnorodnymi propozycjami dot. skanowania można było zapoznać się również dzięki Mikrofilm–Service, właścicielowi marki Skanowanie.pl. - Oferujemy produkty do digitalizacji, począwszy od małych skanerów do wizytówek, przez skanery dziełowe, po wielkie skanery do map. Nie było jeszcze takiej imprezy u nas w kraju. Na tę chwilę jesteśmy zadowoleni, że wzięliśmy w niej udział – przyznał Krzysztof Buczek z Mikrofilm-Service. Na stoisku Skanowanie.pl obecna była też firma Alstor, dystrybutor skanerów dokumentowych. - Jesteśmy tu pierwszy raz, wrażenia są bardzo pozytywne. Dużo liczba odwiedzających, szczególnie pierwszego dnia – zauważył Bartłomiej Cholewa z Alstor.
Ciekawą ofertę przedstawiła również firma Stangel specjalizująca się w projektowaniu m.in. ekspozycji wystawowych.
- Oprócz wyposażenia w gabloty, wydruki, opisy, informacje wizualne i reprodukcje różnych materiałów na tkaninie, mamy również nietypową rzecz – makiety historyczne i modele wszelkiego rodzaju – powiedział Tomasz Stangel z firmy Stangel.
W ofercie targów pojawiły się też systemy magazynowe i do zarządzania dokumentacją, programy komputerowe oraz wiele specjalistycznych urządzeń i usług do muzeów, archiwów, bibliotek czy nawet biur.
W poszukiwaniu rozwiązań
Szczególnie istotną część Targów Dziedzictwo stanowiło dwudniowe seminarium współorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod hasłem „Bezpieczeństwo zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych – stan obecny i pespektywy”. W ramach spotkania powstały cztery grupy problemowe, które pod czujnym okiem moderatorów zajmowały się kluczowymi dla branży zagadnieniami. Nad rozwiązaniami z zakresu ochrony i profilaktyki konserwatorskiej pracował zespół, w którym znalazło się blisko 150 osób. W skład grupy zajmującej się szkoleniem kadr do muzeów, archiwów i bibliotek weszło ponad 20 osób. Omawianiem trudności związanych z szacowaniem zagrożeń i działaniami w sytuacjach kryzysowych podjął się blisko 50-osobowy zespół. Natomiast o nowych technologiach w ochronie zbiorów dyskutowano w kręgu ponad 70 przedstawicieli branży.
Ciekawe ekspozycje
Dodatkowo, w trakcie Targów Dziedzictwo można było oglądać różnorodne wystawy, które na celu miały przybliżenie uczestnikom imprezy działania, jakie są podejmowane na rzecz zachowania archiwaliów dla przyszłych pokoleń. Centralne Laboratorium Konserwacji Archiwaliów przygotowało ekspozycję, która ilustrowała najpoważniejsze problemy związane z ochroną zasobu archiwalnego. Dzięki Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych można było obejrzeć wystawę „Polska Rozproszona. Program zabezpieczania polskiego dziedzictwa archiwalnego poza granicami kraju”. Natomiast Wydział Konserwacji Dokumentacji Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy zorganizował ekspozycję poświęconą „Ochronie i konserwacji archiwaliów miasta stołecznego Warszawy”.
Targi Dziedzictwo 2013 odbyły się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Więcej informacji na www.targidziedzictwo.pl.
***
Międzynarodowe Targi Polska to operator jednego z najnowocześniejszych obiektów wystawienniczo-eventowych w Polsce - Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska - zlokalizowanego przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Obiekt ten jest w pełni dostosowany do organizacji targów, zjazdów, konferencji i eventów (w tym bankietów, koncertów czy zawodów sportowych). Zajmuje łącznie 15 200 mkw., z czego 10 000 mkw. stanowi funkcjonalna i klimatyzowana hala wystawiennicza, 4 000 mkw. teren zewnętrzny, zaś 1 200 mkw. nowoczesne zaplecze konferencyjno-biurowe.
Międzynarodowe Targi Polska jest też organizatorem wielu dużych i ważnych biznesowo imprez targowych, w tym China Expo Poland poświęconych współpracy handlowej z Chinami, Targów Event, Agroturystyka, Regionalia i Dziedzictwo.